אודות לוגיסטיקה בעידן הקיימות

התנועה המסיבית של הלוגיסטיקה משפיעה על איכות החיים ומשאבי הסביבה 

מקובל להגדיר את הלוגיסטיקה, נדבך משמעותי בשרשרת ההספקה, כמצרף הפעולות הנדרשות להניע את חומרי הגלם ממפעל היצור אל הלקוח. הדרך הארוכה הזו כוללת שינוע באמצעות  משאיות, אניות, מטוסים, מלגזות, דוברות , אופנועים קטנועים ומערכי שליחים, וממשיכה דרך  מחסנים, מדפים, מחסנים אוטומטיים, אריזות, ארגזים, משטחים……. לכל הדברים המוחשיים הללו מצטרפות מערכת מחשוב מתקדמות, מצלמות זיהוי ומעקב, מסופונים סלולריים, אפליקציות לטלפונים חכמים, ורכיבי איכון ומעקב. 

העולם הלוגיסטי-טכני המורכב הזה, חוצה יבשות, מדינות וערים, ומחבר ארגונים, חברות קהילות ואנשים, בכמויות הולכות וגדלות מדי יום. הציוד המשמש את הלוגיסטיקה: אניות, מטוסים רכבות ומשאיות נראה כמעט בכל מקום שעין האדם קולטת, ודורש תשתיות זוללות שטח וסביבה: נמלי תעופה, נמלי ים, כבישים, מנהרות, מסילות ברזל וגשרים.  התנועה המסיבית הגדלה של הלוגיסטיקה בכבישים, בים, ואוויר, מהמפעלים וממחסני ההפצה ועד למשקי הבית, הינה גורם משמעותי המשפיע על איכות החיים של בני האדם ומשאבי הסביבה הטבעיים בכדור הארץ. 

הביקוש לקיימות הולך וגובר

הביקוש לקיימות – קשרי הגומלין שבין האדם לחברה ולסביבה – הולך וגובר, והאנושות מבקשת לשפר את רמת החיים בכל מקום על הכדור, כל אדם על פי דרכו, השקפתו, והמשטר שבו הוא חי. כיום, הקיימות היא נושא המשפיע על התנהלות וקבלת החלטות של ממשלים, המגזר העסקי, תאגידים רב לאומיים ומשקי הבית. האו"ם משקיע משאבים רבים בנושא והגדיר 17 יעדי קיימות, תוך שהוא מקיים באופן רציף ועידות עולמיות להשגת יעדים אלו.

 

מאחר והלוגיסטיקה מעורבת בחלקים רבים ונרחבים בשגרת חיינו, ההשפעה שלה על קשרי הגומלין שבין אדם-סביבה-חברה, הקיימות, הולכת וגדלה בשני כיוונים מנוגדים – הבעיה והפתרון. מקבלי ההחלטות הפועלים בסביבה הלוגיסטית המורכבת הזו, מושפעים גם הם כמובן מהחברה והסביבה בה הם חיים, במקביל לאילוצי הניהול השוטף של הארגונים והחברות אותם הם מנהלים.

הבלוג, לוגיסטיקה בעידן הקיימות, מנסה להציף את מגוון הנושאים הקשורים ליחסי הגומלין המורכבים הללו, שבין הלוגיסטיקה והקיימות, תוך סקירת המצבים, הצגת בעיות ודיון באפשרויות לפתרון. האזור המתפתח שבין הלוגיסטיקה והקיימות הוא מעניין, מרתק, דינמי, קשוב לרצון החברה ומשפיע רבות על חידושים טכנולוגיים –  וכל אלו מוצגים כיום ויוצגו בבלוג באופן שוטף.

נעם הנקין

כותב הבלוג, הינו מנכ"ל ושותף באקוהנדלינג, חברה הפועלת בתחום שרשרת ההספקה שומרת סביבה, מרצה בקורס "לוגיסטיקה בעידן הקיימות" במרכז האקדמי רופין, ובעל ניסיון רב שנים בניהול שרשרת הספקה בחברות המובילות בישראל כמו תנובה, ידיעות אחרונות ואמישרגז.